İş Arkadaşlarından Borç Para İsteme

Herhangi bir yerde çalışmaya başladığınızda işveren ile karşılıklı iş sözleşmesi imzalayarak işe başlanılmaktadır. Bununla birlikte iş sözleşmesinde yazılı olmayan ama karşılıklı uyulması gereken bazı önemli unsurlarda bulunmaktadır. Hatta bunların bir kısmı kanunlarda düzenlemelerle de korunmaktadır. İşverenler genellikle işin yeterliliklerini yerine yetirirken dürüst ve ahlaklı, çalışılan iş yerine bağlı güvenilir kişilerle çalışmak istemektedir. Çalışanlarla emekleri karşılığında kendilerine destek olan ve arkalarında gücünü hissedebildikleri işveren ile birlikte çalışmayı istemektedirler. Karşılıklı bu ilişkiyi zedeleyecek davranışlar oluşması sonucunda çalışan işini kaybedebilir.

Buna örnek halihazırda işimizi yaparken sürekli iletişim içerisinde olduğumuz iş arkadaşlarımızla ilişkilerimizdir. Tabi ki devamlı birlikte olunan çalışma arkadaşlarından borç para istenilebilir. Ama bu çok hassas bir durumdur ve  dikkatli yönetilmesi gerekmektedir. Eğer iş yerinde çalışma ortamını ve bireylerin arasındaki ilişkiyi zedeleyecek şekilde sürekli iş arkadaşlarından borç isteyen bir çalışan varsa işveren bu işçiyi geçerli nedene dayalı olarak işten çıkartma hakkına sahip olacaktır. Yalnız bu işverenin işten çıkartması iş akdinin haklı nedene değil geçerli nedene dayanarak fesih edilmesidir. Bu durumda eğer 1 yıldan fazla süredir o iş yerinde çalışıyorsanız işveren sizi işten çıkartmış olmasına rağmen kıdem tazminatı alınabilir.


Not: İş yerinde arkadaşlardan borç istemeden önce bankaların borç kapatma kredisi kampanyalarından faydalanabilirsiniz.


Eğer çalışan iş arkadaşlarından aldığı borcu geriye ödemiyorsa bu noktada da işveren bu çalışanı geçerli nedene dayalı olarak işten çıkartabilir. Bu nedenle ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenir. İş arkadaşlarından borç isteyip borcunu ödemediği için işten çıkartılan işçinin açtığı işe iade davasında da Yargıtay işvereni haklı görmüştür. Dolayısıyla bu da emsal olarak gösterilen bir durumdur.

İş yerinde borcu olan çalışanların olması da istenmeyen bir durumdur. Örneğin bankacılık sektöründe borçluluk oranı yüksek kişiler işe alınmazken, çalıştığı dönem içerisinde çok fazla borç yapmış işçinin de işten çıkartılması mümkündür. Maaşına haciz gelen işçilerde kıdem tazminatları kendilerine ödenmek süretiyle geçerli nedene dayalı olarak işten çıkartılabilirler. Tabi ki bu noktada hem iş arkadaşlarından sürekli borç isteyip geri ödemesini yapmayan işçinin de, maaşına haciz gelen işçinin de işten çıkartılmadan önce durumu düzeltmesi için uyarılmaları ve durumlarını düzeltmelerini istemeleri daha doğru bir davranış olacaktır.

Size Özel Öneriler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir